opencart-and-magento

آشنایی با اپن کارت و مجنتو

ممکن است قبلاً،  شنیده باشید که بعضی از متخصصین حوزه تجارت الکترونیک می گویند که: یکی از این پلتفرم ها برای شرکت های بزرگ ساخته شده است، در حالی که دیگری برای کسب و کار های کوچک و متوسط، و فروشگاه ها مناسب می باشد. گروهی دیگر معتقدند هر کدام از این پلتفرم ها را می توان برای هر دو نوع کسب و کار استفاده کرد.

با دو مورد ازبزرگترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی امروزی یعنی  اپن کارت و مجنتو آشنا شوید.
ما تعداد زیادی از فروشگاه‌های آنلاین موفق را دیده‌ایم که از قابلیت‌های خود برای ایجاد، مدیریت و حفظ تدریجی فرآیندهای تجارت الکترونیک خود استفاده می‌کنند.
اما بیایید روراست باشیم. بکار بردن آنها بصورت همزمان غیرممکن است. تنها گزینه شما، تکیه بر آن گزینه ای است که برای ساختار کسب و کار فعلی و چارچوب بازاریابی شما، همچنین استراتژی ارتقاء آینده شما  بهینه شده است .
با این حال پروسه انتخاب، کار ساده ای نیست. در حالی که مجنتو و اپن کارت هر دو پلتفرم‌های عالی هستند، هر کدام به روش خود بهبود یافته‌اند تا مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد را متناسب با مشاغل خاص ارائه دهند.
بنابراین ، در حالی که یکی ممکن است برای یک فروشگاه ساز آنلاین مشخص، به شکل فوق العاده ای کار کرده باشد، ولی اقدام در همان مسیر ممکن است در طولانی مدت، یک تصمیم فاجعه بار باشد.
بیایید شرط بندی را برای فوتبال یکشنبه شب بگذاریم و تصمیم گیری آگاهانه ای برای فروشگاه آنلاین خود داشته باشید.
این بخش از بازبینی پلتفرم تجارت الکترونیک تمام جزئیاتی را که باید در مورد اپن کارت و مجنتو بدانید را پوشش می دهد، سپس برای مقایسه عملکردها و قابلیت های مربوط ، آنها را مقایسه می کند.

 1. بررسی اپن کارت
 2. بررسی مجنتو
 3. بررسی کاربر پسند بودن اپن کارت مجنتو
 4. isabad.comبررسی سفای سازی اپن کارت مجنتو
 5. بررسی مدیریت فروشگاه اپن کارت مجنتو
 6. بررسی سئو ، تبلیغات  بازاریابی اپن کارت مجنتو
 7. بررسی آنالیز اپن کارت مجنتو
 8. بررسی قیمت اپن کارت مجنتو
 9. خلاصه از این مطالب

 پس بدون هیچ توضیح اضافه ای، وارد شویم…

مرور کلی اپن کارت و مجنتو

 اپن کارت Opencart :

در واقع اپن کارت، یک پلتفرم تجارت الکترونیک منبع باز (open_source) است که بر اساس کد (PHP/MySQL)،  توسعه یافته است.

opencart home page

معمولا این راه حلی رایگان برای فروشگاه های آنلاین است و به ویژه به دلیل کاربر پسند بودن، بصری بودن، به علاوه انتخاب گسترده برنامه های افزودنی آن مشهور است. صاحبان فروشگاه ها، آن را به دلیل ساختار سبکی که دارد و تجارت کنندگان مبتدی از آن برای ارتقاء عملکرد سایت خود استفاده می کنند ، تحسین کرده اند.
در نتیجه در این سالها اپن کارت میزبان بیش از 885،000 وب سایت بوده و با استفاده فعلی، به بیش از 345،000 وب سایت زنده می رسد.  بیشتر آنها بیزینس های کوچک و متوسط در ایالات متحده ، روسیه ، بریتانیا ، اوکراین و برزیل هستند.

opencart usage stat chart

مجنتو Magento : 

 مجنتو، متعلق به شرکت Adobe و همچنین یک پلت فرم تجارت الکترونیک منبع باز (open _source) است.

magento home page

این پلتفرم، غالبا بخاطرساختار قابل تنظیم خود شناخته می شود، که به فروشگاه های آنلاین انعطاف پذیری قابل توجهی در مورد پیکربندی و کنترل سایت می دهد.
شما می توانید از مجنتو علاوه بر ایجاد یک فروشگاه آنلاین ،برای تجربه های خرید شخصی ، سفارشی سازی مدیریت بخش (بک اند) تجارت الکترونیکی ، بازاریابی محصولات، پیگیری سفارش ها ، مدیریت پرداخت ها و هماهنگ کردن حمل و نقل استفاده کنید. اگر به عملکرد های بیشتری نیاز داشتید؛ می توانید افزونه های انتخابی خود را از بازار آن یا منابع آنلاین دیگر، نصب کنید.
این قوانین، باعث شده  که مجنتو (Magento)،  کمی بیشتر از 808،570 وب سایت را جذب کند، با تعداد 218،000 سایت زنده
.
مجنتو در میان شرکتهای بزرگ بسیار محبوب است و بیشتر کاربران آن از ایالات متحده ، انگلستان ، هلند و آلمان هستند.

magento usage stat chart

 نظر و رأی:

مجنتو و اپن کارت  در بسیاری موارد، شبیه هم هستند.  علاوه بر ساختار منبع باز (open_source) آنها، هر دو با PHP  ساخته شده اند و می توانند به صورت رایگان دانلود شوند.  آنها همچنین جوامع بزرگی از کاربران و توسعه دهندگان را به خود جذب کرده اند، که به ارتقاء افزونه های متعددی که قابلیت های تجارت الکترونیکی اضافی را ارائه می کنند ، ادامه می دهند.

 با این حال ، تفاوت اصلی بین این دو در این است که اپن کارت به اندازه کافی ساده است که، تاجران مبتدی می توانند آن را تنظیم کنند ، مجنتو نسبتاً پیچیده است ولی به طور گسترده قابلیت تنظیم را دارد.  در نتیجه ، هرکدام یک  تجارت الکترونیک را به صورت کاملا متفاوت راه اندازی میکند.

ویژگی های مجنتو  و اپن کارت

 • کاربر پسند بودن

اپن کارت (Opencart) :

به محض استفاده از اپن کارت ، متوجه می شوید که اپن کارت بطور کامل برای سادگی و کاربرپسندی  بهینه سازی شده است.  اپن کارت یکی از آن پلتفرم های تجارت الکترونیک است که تقریباً هرکس می توانند آن را بکار ببرد، ازجمله کارآفرینانی که بر کد نویسی و توسعه وب، تسلط کاملی ندارند.

اپن کارت، علاوه بر رابط کاربری سبک ،یک فرآیند نصب ساده و مستقیم را تهیه کرده و ارائه می دهد.

 در واقع ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اپن کارت را از وب دانلود کرده و با فرایند نصب آسان 4 مرحله ای،کار را ادامه دهید.
اگر با هر مشکلی مواجه شدید، می توانید از اسناد پشتیبانی آن، که به طور جامع، تمام روش را همراه با تصاویر مربوط برای نمایش، را مشخص  می کند، کمک بگیرید.

opencart installation
این فقط قسمت اول است و باید فقط چند دقیقه طول بکشد.

سیستم تم نیز نسبتاً ساده، و کاملا بصری است.  دسترسی به دایرکتوری یک روند نسبتا ساده از جهت یابی از طریق کاتالوگ ، سپس مشاهده و در نهایت دایرکتوری تم است.  تنظیمات بعدی را می توان با کپی کردن ظاهر پیش فرض انجام داد.

 مجنتو (Magento):

مجنتو چیزهای زیادی است ، اما ساده یکی از آنها نیست. ساختار نسبتاً پیچیده ای داردکه از ویژگی های به همان اندازه پیچیده پشتیبانی می کند.
شما همچنین به تجربه برنامه نویسی منبع باز قوی نیاز دارید تا بتوانید به سادگی، آن را تنظیم کنید.

magento installation

خب می توانید این مورد را که مجنتو اسنادی برای نصب تهیه می کند، مورد استدلال و بحث قرار دهید.  این موضوع قابل تحسین است، ولی دنبال کردن مرحله به مرحله آن برای بیشتر مبتدیان دشوار است.
بدتر از آن، فضای زیادی از حجم دیسک و منابع زیادی را اشغال می کند،  بنابراین نصب مجنتو برای بعضی از کاربران هزینه بالایی دارد.
ولی خب اشتباه متوجه نشوید،  هنوز هم می توانید تمام آن را را در چند دقیقه نصب کنید.  با این وجود، در زمان مشخص برای آپدیت که معمولا هر10 تا 15 روز منتشر می شود، آماده باشید. مثلا؛ آپدیت های امنیتی از شما می خواهند که تمام فایل های موجود در سرور را آپدیت کنید.
ولی با ارتقاء به نسخه جدید مجنتو می توانید بین به آپدیت فایل های امنیتی یا کل سیستم یک گزینه را انتخاب کنید.

نظر و رأی:

قطعا ویژگی سادگی و کاربرپسندی  یکی از تفاوت های اصلی بین این دو پلتفرم است.  در حالی که اپن کارت به اندازه کافی ساده و قابل فهم است تا مبتدیان بتوانند آن را استفاده کنند ، مجنتو دارای یک منحنی یادگیری پیچیده و پر شیب است،  که حتی کاربران معمولی را هم سردرگم می کند.  تنها راه حل  در بخش، بکارگیری یک توسعه دهنده با تجربه است.
از طرف دیگر، یک توسعه‌دهنده ماهر می‌تواند از ساختار مجنتو برای دستیابی به هر چیزی استفاده کند.

 • سفارشی سازی

اپن کارت(Opencart) :

 در پلتفرم اپن کارت مطابقت دادن سایت با نام تجاری شما نباید مشکلی بزرگی باشد. شما باید مجموعه ای ایده آل از افزونه ها را از بازار آن پیدا کنید که میزبان بیش از 13000 افزونه رایگان است.
البته این تمام موضوع نیست، اگر می خواهید مقداری پول خرج کنید ، گزینه های بیشتری وجود دارد. شما متوانید از یک متخصص برای ساخت یک ماژول سفارشی در قبال پرداخت هزینه درخواست کنید.

opencart dashboard

بهترین نکته در این مورد این است که شما می توانید قابلیت های بیشتری به فروشگاه آنلاین خود اضافه کرده.  و در نتیجه تجارت خود را بر این اساس توسعه دهید.

 و در مورد توسعه، بنظر میرسد که اپن کارت می تواند از چندین فروشگاه در یک حساب کاربری پشتیبانی کند.  در واقع ، تمام فرایند راه اندازی چند دقیقه طول می کشد.
علاوه بر این ، تعداد محصولاتی که می توانید در پلتفرم اپن کارت بفروشید نامحدود است.

 مجنتو(Magento):

اگرچه کار بر روی مجنتو  تقریبا سخت است ، ولی با تهیه یک پلتفرم قابل تنظیم کلی ، می توان آن را جبران کرد. به عنوان مثال ، بازار آن،  تقریباً برای تمامی انواع فروشگاه های تجارت الکترونیک، تم ها و افزونه ها را دارد.  در حالی که هزینه افزونه ها بین 9.99 دلار تا 999 دلار است ، شما باید بتوانید یک تم مناسب با قیمت 29 تا 299 دلار به دست آورید.

 علاوه بر اینها،  پلتفرم مجنتو به لطف ارائه ی بیشتر از 350 ویژگی ، محدوده وسیعی از فرصت های احتمالی تجارت الکترونیک را تأمین می کند. همچنین، چند فروشگاه را در یک حساب  تسهیل کرده و اجازه می دهد تا تنظیم های وسیعی در کد منبع باز آن اجرا شود.

magento dashboard

در کل راه اندازی یک فروشگاه آنلاین پویا درصورتی امکان پذیر است که مجموعه ای ازنیرو های کد نویسی ماهر برای پشتیبانی از خود، را داشته باشید.  اگر قصد توسعه جغرافیایی را در نظر دارید ، بدانید که مجنتو  علاوه طیف وسیعی از ارزهای بین المللی، از چندین زبان نیز پشتیبانی می کند.

نظر و رأی:

 مجنتو و اپن کارت  به کمک مجموعه وسیعی از تم ها و افزونه ها ، بسیار خوب قابل تنظیم هستند، علاوه بر این هر دو از پلتفرم های منبع باز (open_source) هستند. آنها همچنین، از محصولات نامحدود و مدیریت چندین فروشگاه پشتیبانی می کنند.
با این وجود،-مجنتو با بیش از 350 ویژگی ، نسبت به پلتفرم اپن کارت که فقط،100 مورد از فرصت های تجارت الکترونیکی را تهیه می کند، فرصت های بیشتری ارائه می دهد.
ولی اپن کارت در مورد تعداد تم ها و افزونه ها در بازارهای مربوط،  از مجنتو عملکرد بهتری دارد.

 • مدیریت فروشگاه

اپن کارت (Opencart) :

با درنظرگرفتن تمام موارد ، به نظر می رسد اپن کارت به دنبال آسان کردن مدیریت تجارت الکترونیک است.
بصورت مستقیم از پنل مدیریت ، می توانید آمار سفارشات را پیگیری کرده و اطلاعات مربوط به مشتری ، محصولات و بخش های مختلف فروشگاه را ویرایش کنید.
به کمک این اطلاعات بی درنگ  فروش ، مشتریان ، سفارشات و آنالیز استاندارد ، بررسی عملکرد کلی فروشگاه شما نیز بدلیل این مزیت بسیار راحت انجام می شود.

مدیریت کاتالوگ، بخشی از پنل مدیریت است و شامل چندین عملکرد کنترلی می شود. علاوه بر اینکه می توانید محصولات و دسته ها را بصورت نامحدود اضافه کنید، همچنین می توانید توضیحات مربوط به محصول را ویرایش کنید ،همچنین می توانید با استفاده از فیلترها در فهرست موجودی کالاها، جستجو داشته باشید.

opencart products tab

شما می توانید هر چیزی را بفروشید- محصولات فیزیکی ، آیتم های دیجیتالی و حق اشتراک.
اگر فروشگاه شما با مورد آخری(اشتراک) سروکار دارد ، می توانید از ویژگی پروفایل دوره ای برای ساده کردن تحویل ها استفاده کنید.  این کار به کاربران کمک می کند تا بتوانند پرداخت های انجام شده برای انواع اشتراک های مشتریان،را پیگیری کنند.

پلتفرم اپن کارت درباره ی پیگیری سفارشات ،به شما این امکان را می دهد خریداران را بر اساس هویت آنها ، وضعیت سفارش و شناسه ، فیلتر ، مشاهده و ویرایش کنید. متأسفانه تعداد اقداماتی که کاربران می توانند انجام دهند بسیار محدود است.

حداقل با اتصال به درگاه های پرداخت احتمالی بسیار زیاد این موضوع را جبران می کند.  درواقع بیشتر از 36 گزینه وجود دارد که اکثر آنها پرداخت های بین المللی است.
پلتفرم اپن کارت برای تسهیل اکثر بیزیس های بین المللی، به طور پیش فرض چند روش انتقال را ارائه می دهد. به جز  USPS، شما UPS Royal Mail، Parcelforce ، FedEx ، Citylink و Australia Post را هم دریافت می کنید.

 مجنتو(Magento):

 پنل مدیریت مجنتو دارای اطلاعات بسیاری در فروشگاه است. شما می توانید میانگین مقدار سفارشات ، عبارات جستجو ، خریدهای مشتریان ، سطح کلی فروش و سایرآنالیز های مهم فروشگاه را ببینید. به جز این موارد ، شما می توانید در بخش داشبورد مدیریت بصورت مستقیم، تغییرات کوچک و جزئی را در بخش های فروشگاه خود انجام دهید.

magento products tab

 بمحض تغییر به مدیریت کاتالوگ ، متوجه می شوید که مجنتو  پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است.  همچنین از محصولات و دسته بندی های نامحدود ، با ویژگی های بدون محدودیت، پشتیبانی می کند. این یعنی شما می توانید محصولات خود را طبق رنگ ، اندازه ، منبع ، ویژگی ها و موارد دیگر گروه بندی کنید.

علاوه بر تمام اینها، مجنتو مدیریت فهرست موجودی را با مواردی مثل؛ فیلترهای محصول ، متعادل کردن برچسب محصولات ، تنظیم حداقل و حداکثر مقادیر ، بررسی محصولات سفارشی و موارد دیگر، قویتر می کند.

همچنین شما از این موضوع راضی خواهید بود،که  اپن کارت  دقیقا مثل مجنتو ،این انعطاف پذیری را دارد تا انواع مختلف محصولات فیزیکی ، دیجیتالی و حق اشتراک را در خود جای دهد.  با این وجود پروفایل های دوره ای  بعد از فعال کردن از طریق کاتالوگ و سپس مدیریت محصولات قابل استفاده هستند.

در کل مدیریت سفارشات در مجنتو بسیار پویا است. مثلا شما می توانید  از طریق پنل مدیریت، روی تنظیمات محصول و دسته بندی ها کارکرده، و سفارشات را ایجاد ، ویرایش ، مشاهده و تکمیل کنید. مجنتو برای تسهیل فرایند آماده سازی سفارش ، به شما امکان می دهد کاغذ های بسته بندی ، برچسب های انتقال  و فاکتورهای مربوط به آن را چاپ کنید.

علاوه بر اینها ، بیزینس  ها می توانند هنگام خرید دوباره مشتری ها، سفارشات مجدد آن ها را مدیریت کرده و اعلان های مربوط به ایمیل مشتری را برای سفارشات عادی تنظیم کنند.
نهایتا مشتریان بین المللی شما از وجود یک فروشگاه چندین زبانه و پشتیبانی از چندین ارز،تشکر خواهند کرد. شما نیز می توانید روی فرایند پرداخت فروشگاه خود کار کنید تا بر اساس موقعیت مشتری، شامل نرخ مالیات شود.

نظر و رأی  :

هر دو پلتفرم مجنتو و اپن کارت یک چارچوب کامل را برای مدیریت فروشگاه، توسعه داده اند  که تمام مواردی که برای تجارت الکترونیکی پویا ضروری است، را دارد.
پنل های مدیریتی این دو پلتفرم،  نمایی کلی از عملکرد فروشگاه در زمان حقیقی(بی درنگ) تهیه می کند، همچنین از محصولات نامحدود ، پیگیری سفارشات ، فیلترهای فهرست موجودی ، ویرایش توضیحات و موارد دیگر پشتیبانی می کنند.

 فقط تفاوتهایی جزئی و کوچک در عملکردها وجود دارد.  مثلا مدیریت کاتالوگ مجنتو در مقایسه با اپن کارت پیشرفته تر است، که به نظر می رسد عملکرد های محدودی را ارائه می دهد. همچنین ، از طرف دیگراپن کارت بصورت پیش فرض ، ارائه دهنده حمل و نقل بیشتری به همراه دارد.

 • سئو ، تبلیغات و بازاریابی

اپن کارت (Opencart) :

 جستجوی ارگانیک ، منبع عمده ی ترافیک اکثر سایت های تجارت الکترونیک است.در نتیجه ، ما انتظار داریم که پلتفرمی به بزرگ اپن کارت در  سئو، اولویت قرار گیرد.

خب ظاهراً که خبرهای خوبی نیز مانند خبرهای بد وجود دارد. خبر بد این است که؛ گرچه  سئو اپن کارت ویژگی های قابل توجهی دارد، ولی این پلتفرم بصورت پیش فرض سایتهای خود را  برای موتورهای جستجوگر، به اندازه کافی بهینه سازی نمی کند. اگر می خواهید بطور کامل روی ترافیک جستجو سرمایه گذاری کنید، باید قسمت عمده سئو را خودتان مدیریت کنید.

opencart seo

مثلا،چون ساختار URL پیش فرض پلت فرم دقیقاً  مناسب سئو(SEO _friendly) نیست ، شما باید تنظیمات را برای پشتیبانی از (URL) های سئو تغییر بدهید.و زمانی که در بخش تنظیمات هستید ، ممکن است بخواهید تمام عنوان های متا و توضیحات محصولات و دسته بندی های صفحات شخصی خود را نیز ویرایش کنید.
فعلا خبر خوب این است که تعدادی افزونه وجود دارد که می توانید آنها را برای سئو، بکارببرید. شما می توانید یکی را برای ویژگی های انتخاب شده سئو، نصب کنید یا اینکه به بسته های کامل بارگذاری شده توسط ویژگی های چندگانه سئو تکیه کنید.
افزونه ها در بازاریابی دیجیتال و تبلیغات عمومی مفید واقع می شوند. شما همچنین می توانید کمپین های کوپنی و…  را، راه اندازی کنید.
اینها بصورت موثر، سیستم وابسته پیش فرض اپن کارت را که می تواند کمپین های تبلیغاتی را اجرا کرده و پیگیری کند ، تخفیف های منحصر به فردی بوجود بیاورد و فروش کلی فروشگاه را افزایش دهد ، اضافه می کند. و برای اینکه بتوانید سازماندهی مسائل را از طریق کمپین های تبلیغاتی، حفظ کنید؛  می توانید از گروه های مشتریان اپن کارت کمک بگیرید.
با این کار می توانید برای مشتریان انتخاب شده مطابق با کمپین های مربوط ، قیمت های متفاوتی را مشخص کنید.

 مجنتو(Magento):

 مجنتو در بهینه سازی اتوماتیک موتورهای جستجو  چندان سنگین نیست، ولی حداقل مجموعه وسیعی از ویژگی های قابل تنظیم سئو  را دارد.
مثلا در متادیتا ها ، شما می توانید موضوعات متا ، کلمات کلیدی و توضیحات محصولات ، دسته بندی ها و صفحات (CMS) را تنظیم کنید.
اگر کار زیادی به نظر می رسد ، می توانید ازبخش تنظیمات انبوه(mass setting) برای متادیتا های محصولات استفاده کنید.
هنگام تغییر به URL ها ، سیستم  به شما اجازه می دهد که برای بهینه سازی موتور های جستجو گر، تمام URL های محصول را سفارشی کنید.
مجنتو علاوه بر بازنویسی URL و هدایت مجدد بهینه سازی ، از ویرایش پسوندهای URL و تگ های(کنونیکال) برای محصولات و دسته بندی ها پشتیبانی می کند.

magento seo

به جز آن، شما می توانید از بهینه سازی عملکرد ، سفارشی سازی صفحه بندی ، ریچ اسنیپت ها  و پیکربندی نقشه سایت XML استفاده کنید. اگر نیاز دارید از دیگر قابلیت سئو نیاز استفاده کنید، افزونه های متعددی موجود هستند که آنالیز و  ویژگی های تنظیم فول استک را ارائه می دهند.
مجنتو برای استفاده کامل از ترافیک برایند، چند قابلیت تبلیغاتی قابل توجه را ارائه می دهد.
شما می توانید پیشنهاداتی مربوط به پیش فروش و فروش مکمل ، معاملات کوپنی یا تخفیف بوجود بیاورید، تا بتوانید خریداران شخصی یا گروه های احتمالی را هدف قرار دهید. آنها بیشتر می توانند برای ترکیبات متفاوت آیتم ها ، بازه های زمانی مختلف، مناسبت های ویژه و… تطبیق داده شوند.

نظر و رأی  :

 کاملا مشخص است که سئو ، بازاریابی و تبلیغات برای پلتفرم های  اپن کارت و مجنتو اهمیت زیادی دارند. آنها بهینه سازی موتور جستجو را پشتیبانی کرده و برای افزایش فروش توسط تبلیغات، ویژگی های بسیاری را ارائه می دهند.
با این وجود؛ با توجه به تمام موارد ذکر شده ، مجنتو در مقایسه با اپن کارت گزینه های سئو بیشتری  دارد. ولی تمام ساختار آن پیچیدگی بسیاری دارد و برای یک فرد مبتدی، فرآیند سفارشی سازی دشوار و چالش انگیز خواهد بود.

 مجنتو بصورت پیش فرض ویژگی های تبلیغاتی بهتری دارد. از طرف دیگر ، اپن کارت با پشتیبانی کردن از افزونه های بیشتر برای سئو ، بازاریابی دیجیتال و تبلیغات ، امتیاز بیشتری بدست می آورد.

 • آنالیز

اپن کارت(Opencart) :

اگر چیزی وجود دارد که همیشه در تجارت الکترونیک تضمین شده است، باید تغییر کند.
یک استراتژی که امروزه بصورت روبه رشد موثر واقع می شود ممکن است به دلیل منعطف و سیال بودن تجارت دیجیتال و ترند های مشتری ، بلا استفاده شود.
نحوه انطباق کسب و کار شما از جمله جنبه های دیگر به قابلیت های تحلیل انتقادی شما بستگی دارد. اپن کارت فعلا برای روند تصمیم گیری مربوطه ، مجموعه ای از ابزار های آنالیزی برای نگهداری تب های فروشگاه آنلاین شما ارائه می دهد.

  مثلا اپن کارت  در زمینه بازاریابی ،گزارشات فعالیت های مربوط به شما، اشخاص وابسته به شما، و همچنین کمپین های بازاریابی خاصی را تهیه می کند.

opencart analytics

همانطور که لیدها (مشتریان علاقه مند به محصولات و خدمات) ظاهر می شوند ، شما می توانید تعداد آنها و فعالیت های مربوط ، شامل صفحاتی که بازدید شده و محصولات مشاهده شده ، را پیگیری کنید.
گزارشات همچنین، همه ی سفارشاتی که توسط مشتریان ویژه انجام شده است ، جستجوهای انجام شده و اعتبارات مربوط یا امتیازهای اعطا شده را پوشش می شود.
در رابطه به موضوع فروش، شما می توانید به اطلاعات مربوط به تمام فهرست موجودی ها و محصولات دسترسی داشته باشید، مانند جزئیات سفارشات ، مالیات ، انتقال ، محصول برگشتی و کوپن.
علاوه بر آن، می توانید  گوگل آنالیتیکس را در اپن کارت ادغام کنید تا نقاطی مهم و بحرانی را، در مورد ترافیک وب شما در زمان حقیقی تهیه کند.

 مجنتو( Magento ):

مجنتو بصورت پیش فرض، گروهی از ابزارهای تحلیلی دارد، که جنبه های متفاوتی از فروشگاه آنلاین شما را پوشش می دهد.
گزارش های بعدی بازاریابی، درباره ی خبرنامه ها ، سبدهای خرید رها شده ، عبارات موتورهای جستجو و آیتم هایی که به کارت های شخصی  اضافه شده است ، اطلاعاتی تهیه می کند.
اگر می خواهید فروش فروشگاه خود را افزایش دهید ، گزارشاتمجنتو ، پرداخت PayPal ، کوپن ها ، بازپرداخت ، انتقال ، فاکتورها ، مالیات و همچنین سفارشات را پوشش می دهد. و درباره ی سفارش محصول ، شما می توانید دیتای دانلود ها، مواردی که سفارش داده شده ، اندازه موجودی ، اقلام پرفروش و بازدیدهای به دست آمده، را ببینید.

magento analytics

خب این خوب است، ولی در مورد مشتریان چطور؟
برای پیگیری پارامترهای مختلف ترافیک ، می توانید مجنتو را با گوگل آنالیتیکس ادغام کنید. سپس آن را با تجزیه و تحلیل مشتریان پیش‌فرض پلتفرم تکمیل کنید، که داده‌های بی‌درنگ درباره مشتریان جدید، به‌علاوه بررسی‌های محصول مربوطه، تعداد سفارش‌ها و مبالغ پرداختی مربوطه را ارائه می‌دهد.

 نظر و رأی  :

هر دو پلتفرم مجنتو  و اپن کارت  آنالیز و تحلیلی مرتبط با تمام عناصر مهم فروشگاه ، مشتریان ، محصولات ، فروش و بازاریابی فراهم می کنند.
همچنین آنها از ابزار گوگل آنالیتیکس برای پیگیری دقیق زمان حقیقی پارامترهای ترافیکی متعدد، پشتیبانی می کنند.
با این حال، در اینجا مجنتو به دلیل تجزیه و تحلیل های پیش فرض موجود، برنده محسوب می شود.
مثلا گزارشات مربوط به سبد خرید رها شده ، از جمله اطلاعات مهمی است که می توانید به طور پیش فرض در مجنتو دریافت کنید ، ولی در اپن کارت به آن دسترسی نخواهید داشت.

 • قیمت گذاری

اپن کارت(Opencart) :

اپن کارت یک پلت فرم تجارت الکترونیک رایگان  منبع باز (open source) است وهمچنین شما می توانید بصورت رایگان آن را دانلود کرده و نصب کنید.
ولی همانطور که تا کنون تشخیص داده اید ، هیچ چیزی برای بازه ای طولانی واقعاً رایگان نیست.
در حالی که برای دستیابی به اپن کارت، نیازی نیست هزینه ای صرف کنید، ولی باید هزینه میزبانی و استفاده های بعدی و همچنین افزونه های بعدی را پرداخت کنید.
به عنوان یک راه حل سبک تجارت الکترونیکی که اغلب، به 30 مگابایت فضای سرور نیاز دارد ، میزبانی یک فروشگاه آنلاین استاندارد یک هزینه ماهانه دارد.
البته شما می توانید با گسترش بیزینس ، برنامه میزبانی خود را بصورت سیستماتیک ارتقا دهید. ولی توجه داشته باشید که این کار علاوه بر ارتقاء مخارج و هزینه ها، هزینه های احتمالی دیگری را نیز خواهد داشت.
همانطور که می بینید، توسعه یک تجارت آنلاین یعنی اینکه شما به عملکرد های اضافه ای، نیاز دارید. با وجود اینکه می توانید ماژول های رایگانی داشته باشید، ناگفته نماند که حجم زیادی از مؤثرترین افزونه های اپن کارت هزینه دارد.
به جز این انتظار می رود مقادیری برای یک تم معمولی فروشگاه آنلاین، پرداخت کیند.

 مجنتو(Magento):

درمورد قیمت مجنتو، همه چیز کمی پیچیده تر می شود.
سایت اصلی درمورد هزینه راه اندازی و نگهداری یک فروشگاه آنلاین در مجنتو چیزی نمی گوید.  آنها حتی یک تب قیمت گذاری برای تعیین کردن طرح هزینه ها، ندارند.
به هر حال ، ایجاد یک فروشگاه آنلاین درمجنتو سالانه هزینه زیادی  دارد.
مجوز تجارت الکترونیکی در مجنتو، با  قیمت بالا شروع می شود؛ البته بدون در نظر گرفتن هزینه های مربوط به توسعه سایت.
این فقط راه حل پایه و اساسی را پوشش می دهد. وقتی محصولات دیگر مجنتو  مانند مدیریت سفارش یا هوش بیزینسی را در نظر بگیرید ، این هزینه گرانتر هم می شود.
هوش تجاری یک پلت فرم آنالیزی است که اطلاعات ابزارهای شخص ثالث ، افزونه های مجنتو و دیتا بیس شما را برای فراهم کردن بینش های مهم تجاری، ترکیب می کند.

 در حالی که هزینه ی نسخه pro مربوط به هوش تجاری مجنتو،  در ماه هزینه زیادی  دارد ، نسخه ی Essential، با هزینه کمتر در دسترس قرار دارد.
به جز این، تم های مجنتو نیز هزینه دارند ، در حالی که افزونه های موجود در بازارگران قیمت هستند.

نظر و رأی  :

مشخص است که اپن کارت ارزان تر از مجنتو است.
با وجود نصب رایگان ، میزبانی هزینه ماهانه کم دارد ، در حالی که تم ها نیز هزینه کمتری دارند ، برای هر افزونه نیز، هزینه های کمتری میپردازید.
این را با پیاده سازی سایت خود در مجنتو که هزینه های سرسام آوری دارد، مقایسه کنید.  وحتی هزینه های بیشتر برای به دست آوردن محصولات الحاق شده مانند مدیریت سفارشات مجنتو (Magento Order Managemt)

حتما می پرسید چرا؟ خب مجنتو یک پلت فرم قابل تنظیم و گسترده برای شرکت های بزرگ (فروشگاه) است.
از طرف دیگر پلتفرم اپن کارت پلتفرمی بسیار سبک و ساده و قابل فهم است و برای بیزینس های کوچک مناسب است.

خلاصه

 خب ما مزایا و معایب هر دو پلتفرم مجنتو و اپن کارت را برای شما توضیح دادیم تا بررسی و بازبینی کنید و تمام آنها به نیازهای تجاری شما بستگی دارد.
آیا شما فروشگاهی بزرگ دارید که به سرعت در حال توسعه می باشد؟  خب در این صورت ، مجنتو انتخاب خوبی خواهد بود ، حمایت آن از رشد فروشگاه های بزرگتر، قابل ارتقاء و گسترش است.
اگر شما شرکت کوچکتری دارید که سعی می کنید فروشگاه خود را به طور مستقل تأسیس کنید، اپن کارت برای شما انتخاب مناسب تری می باشد، چون مقرون به صرفه تر و واضح تر است.
این متغیرها را با نیازهای بیزینس شخصی خود بسنجید. ترجیح می دهید مجنتو را انتخاب کنید یا اپن کارت ؟

دیدگاهتان را بنویسید